Jdi na obsah Jdi na menu
 


Příručka manuálních nul

16. 3. 2008

ObrazekV každé tisícovce chlapů existuje jeden, říkejme mu třeba Steve, který je přesně tím chlapem, jehož se všichni ostatní chlapi děsí. Je velký, nosí džínovou vestu a má velký náklaďák. Ví přesně, na co jsou všechny ty věci, které máte v černém kufříku od firmy Black n Decker a nikdy je nepoužívá na zabíjení švábů. Umí opravit děravé trubky a to hned několika způsoby, včetně použití gumy od trenýrek a tyčinky Snickers.

Steve není příliš všestranný, pravděpodobně by neuspěl v piškvorkách proti cvičenému medvědovi, ale zato by medvěda rozhodně zdvihl nad hlavu. (nebo jím opravil trubky )..

Co ale všichni ostatní ?

Před nimi vyvstává svět plný neřešitelných problémů a nervozních žen. Všechny takové chlapy spojují ale dvě věci. Nevole vytočit Stevovo číslo a zásoba úžasných triků s průhlednou lepenkou.

Rada první - Pamatujte, že každá druhá rozbitá věc, na kterou se budete dostatečně dlouho nečině dívat a jíst polomáčené sušenky má šanci se spravit sama.

Rada druhá - Věci jsou obvykle složené z několika částí a je žádoucí aby tyto části držely pohromadě. Ovědčilo se, například u broušené vázy, otočit rozbitou část tak, aby nebyla vidět tj. ke zdi, popřípadě schovat ji za úplně novou broušenou vázu, kterou je třeba urychleně koupit. 

Rada třetí - Montéři montují do některých věcí naprosto zbytečné množství různých drobných součástek. Tyto prťavé věcičky mají tendenci z věcí vypadávat, různě se odchylpovat a podobně. Je proto na snadě, věcem od takových zbytečných součástek ulevit. Kdysi jsem zjednodušil tatínkův inhalátor o celé čtyři součástky a svůj starý discman o sedm. S čím je u této takzvané "redukční" metody třeba počítat je fakt, že opravené věci neposkytují úplně vrchovaté uspokojení. (Cédéčka jsem musel nějakou dobu roztáčet ručně a písničky rozpoznávat po paměti )

Rada čtvrtá - V počítačovém světě je velmi populární systém "Plug and Play". Tento systém je však inspirován jednou z nejstarších metod zprovoznění rozbitých věcí a to sice "Plug and Hope" .. Většinu věcí lze poskládat dohromady jen omezeným počtem způsobů. "Zapoj a doufej" je na takovém předpokladu založena. Jinými slovy : je třeba vaši stolní lampičku rozložit a složit jinak, dokud vypadá jako strunová sekačka. (pokud jste si ovšem nekoupili strunovou sekačku s integrovanou lampičkou).

Víte, výrobci, čistě z formálních důvodů dodávají k samotnými věcem velkou spoustu tištěného materiálu, kterému říkají Návod k použití. Správní chlapi se ale nikdy, opakuji nikdy do Návodu k použití nedívají, takže ani nevadí, že je k výrobku dodán zpravidla jen v několika jazycích bahenních národů z Nové Guiney a jednou v maďarštině. Návod k použití je totiž přesně tím, co chlapy zdržuje od sledování sportovních kanálů na jejich superobřím domácím kině.

ObrazekRada pátá - Na celém širém světě není jediná rozbitá věc, kterou nelze opravit průhlednou lepenkou. Průhledná lepenka je v současné době nejtvrdší konkurencí všech silikonových tmelů, materiálů k pájení a chirurgických nástrojů a to i přesto, že se stále nepodařilo zajistit mechanismus, který by vždy spolehlivě vyhledal, kde je na roličce její konec. Průhledná lepenka si stále drží kladnou bilanci mezi životy které zachránila a které zmařila. Manipulace s průhlednou lepenkou se u nás dědí z generace na generaci stejně jako například v Japonsku kaligrafie nebo v Bulharsku obchod s bílým masem. Izolačku používám pravidelně k opravám sluchátek, lustru, ledničky nebo věšáku na prádlo..

Rada šestá - Probuďte partnerku, uhaste ji, uhaste dům a zavolejte Stevovi             (v libovolném pořadí)

Tento článek je inspirován knihou Dava Barryho "Rukověť správného chlapa" a krutou realitou .. Z knihy jsem převzal jméno pro Steva a námět na svoji První radu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Úplně

(Honza, 29. 3. 2008 9:40)

stačí.. inteligentní příspěvky by se na mých stránkách cítily osamocené.

smích

(fairy, 29. 3. 2008 9:02)

je třeba, abych sem napsala nějaký inteligentní příspěvek, nebo stačí, že mě to pobavilo?